Thin Client Nedir?

Thin Client ( İnce İstemci ) ve Zero Client :

Thin Client’ ların üzerinde yazılım olarak, DOM ( Disk On Modul ) flash bellek üzerine gömülü (embedded) işletim sistemi bulunur. Bu flash bellek sayesinde cihazların özelliklerine göre Linux, Windows 7 veya Windows 8 kernel kurulu olarak gelir. Thin Client’ lar RDP, ICA veya PCoIP iletişim kurallarını kullanarak Microsoft Windows 2008 & 2012 Server, Citrix XenDesktop, Vmware gibi ana sistemlere bağlantı kuran cihazlardır.

Bu iletişim kuralları sayesinde işletim sisteminin ekranı Thin client kullanıcısı önüne gelir. Bütün uygulamalar ana bilgisayar (server) üzerinde çalışmakta olup sadece ekran, klavye ve yazıcı bilgileri thin client üzerine taşınır. Bu sayede bilgiler ana bilgisayar üzerinde tutulduğundan veri kaybı riski ortadan kalkar. Oluşacak elektrik kesintilerinde kullanıcılar uygulamalarına kaldıkları yerden devam ederler. Thin Client veya Zero Client’ın bozulması durumunda, yedek tutulan cihaz bir öncekinin yerine konularak, o an da çalışmaya başlayabilir. Bu da bir nevi kullanıcılarınızda iş sürekliliği sağlar.
Zero Client, Thin Client’a alternatif olarak gösterilmekle birlikte, en büyük farkı ise kullanıcı tarafında bir işlem veya yönetim gereksiniminin olmamasıdır. Zero Client’larda herhangi bir işletim sistemi bulunmaz. Masaüstlerinin merkezileştirilmesi, Zero Clientlar ile tam olarak gerçekleştirilebilir bir hale gelmektedir.
Zero Client ile kurulum karmaşıklığı, donanım – yazılım uyumluluğu, lisanslama maliyeti ve bakım maliyeti problemleri büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Yapılan yatırım ise kendisini birkaç sene içinde amorti etmektedir.

Avantajarı :
Thin Client veya Zero Client kullandığınız zaman işletmenizde yazılım giderlerini, donanım ürünleri giderlerini, yönetim giderlerini, eğitim giderlerini en aza indireceğiniz gibi, bakım onarım giderlerine yapılacak ödemelerden, daha çok BT Uzmanı personeli çalıştırmaktan da sizi kurtaracaktır. Daha az personelle büyük bir ağı yönetebileceksiniz. Terminallerinizdeki oluşan arızalardan, sistem çökmelerinden, personellerin sistemleri karıştırarak yol açtıkları hatalardan kurtulacaksınız. Bir PC nin ortalama 10 katı daha küçük bir alanı kapladığından yer sorunu da çekmeyeceksiniz. Fuzuli donanım alımından kurtulacaksınız. Donanım terfilerinden (RAM, HDD, vb gibi) kurtulacaksınız. Çünkü Thin Client size ana bilgisayar performansında çalışma imkânı verecek ve hiçbir zaman atıl duruma düşmeyecek ana bilgisayarınız değişse de yeni ana bilgisayarın sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanacaktır.
Kazanılan bu avantajları ve genel özellikleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;
* Çok az elektrik tüketmektedir,
* Fansız soğutma sistemi ile çalıştığından sessizdir,
* Küçük olmalarından dolayı az yer kaplamaktadır,
* İçinde hareketli parça bulunmadığından arıza yapma olasılığı çok düşüktür,
* Yönetim ve kullanım kolaylığı vardır,
* Bilgi güvenliği kolay sağlanmaktadır,
* Virüs bulaşma riski yoktur.
* Donanım bakım gereksinimi yoktur,
* Toplam Sahip Olma Maliyeti ( Total Cost Of Ownership ) son derece düşüktür.

Yukarıda bahsedilen özelliklerinden dolayı BT kullanıcılarının bilinçlenmesi ile birlikte thin client kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır

Radi İletişim

Adres: Perpa Ticaret Merkezi A Blok K.11 No:1679-1681 Okmeydanı Şişli / İSTANBUL

0212 995 00 11


info@radi.com.tr
Tel : (0212) 394 16 81
Fax : (0212) 310 69 64

NetTeam Helpdesk

NetTeam Helpdesk

Acronis

Acronis